Więcej szczegółów o motoreduktorze DC.
Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne połączenia przekładni mechanicznej z silnikiem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i jak się je wykorzystuje? O tym przeczytasz poniżej.
Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają czas konstruktorów
Motoreduktory umożliwiają wydajne korzystanie z elektrycznych silników jako napęd w najróżniejszych zastosowaniach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, toteż zawsze pojawia się pewna dysproporcja między mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor często wchodzą także inne podzespoły jak sprzęgła czy hamulce. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe zestawy, które da się bez przeszkód znaleźć w oferty producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do wymogów budowanej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a czasami miesiące, na czasochłonne pomiary i testy różnych układów części. Zależnie od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do niewielkich, umiarkowanych albo dużych obciążeń, a także do długiego albo krótkiego okresu pracy.
Motoreduktor, w którym wykorzystano wielostopniową przekładnię, pozwala osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.
Czołowi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich potencjalnych zestawów
Chociaż motoreduktory mogą być składane z wykorzystaniem różnych rodzajów silników (DC, BLDC, AC czy szeregowych), rozróżnia się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).
Brak z pewnością takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł bądź logistyka, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, takie jak mieszadła, podnośniki, linie bagażowe na lotniskach czy dachy ruchome. Szerokie spektrum ich rozmiarów, mocy oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników spowodowała, że ilość potencjalnych zestawów, które teraz oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w tysiącach, ale w zasadzie w milionach.
Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]