Automatyka dla przemysłu

Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

Zobacz, gdzie zamówić silniki DC.

Wiele rzeczy, których używamy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Małe bądź ogromne, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, a przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak funkcjonują te silniki, ani z jakich modułów złożone są.

Podstawowe informacje o silnikach DC

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od nieomal dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem wielu osób. Do ich budowy, następujących ulepszeń i w konsekwencji ich dopuszczenia do szerokiego zastosowania w różnorodnego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty znanych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak m.in. Michael Faraday, Zénobe Gramme i Moritz Jacobi. Silniki elektryczne prądu stałego złożone są ze nieruchomego statora, wirnika, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora i szczotek. Współcześnie na co dzień stosowane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uznawane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za fenomenalną niezawodność, jak również bezgłośną pracę.

Gdzie korzysta się z silników na prąd stały?

Teza, że silniki elektryczne DC są stosowane zasadniczo wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD bądź korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneprądu stałego są podzespołem pociągów czy samochodzików sterowanych na odległość, a więc gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które niewątpliwie sprezentujemy również naszym pociechom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych gałęziach przemysłu, między innymi wydobywczej, produkcyjnej bądź budowlanej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne będą powszechne, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby popularne rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silniki na prąd stały wykorzystują także hobbyści do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z zakresu mechaniki i robotyki.

Choć silniki prądu stałego o niewielkiej mocy bez trudu można kupić w sklepach hobbystycznych lub z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od uznanych producentów.

Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]