Baza porad

Drzewo genealogiczne – dowiedz się skąd pochodzisz

Znajomość dziejów rodu wymagana jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na informacjach o krewnych tworzona jest świadomość własnego Ja. Większości z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez najbliższych żyjących krewnych. Ale nie brakuje i takich, dla których jest to niewystarczające. To właśnie dla nich przygotowanie drzewa genealogicznego jest doskonałym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca , która wymaga wytrwałości

Opracowanie drzewa genealogicznego rodziny – głównie takiego , które sięga kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie jest zaliczane do prostych. Wyszukiwanie dat czy miejsc urodzenia się oraz śmierci kolejnych członków rodziny wymaga naprawdę wielkiego nakładu pracy. Informacje wyszukać można w trudno dostępnych archiwach miejskich oraz księgach parafialnych. Zazwyczaj można przeglądać je zupełnie za darmo. Znajdują się jednak i takie miejsca, w których trzeba wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt zrobienia drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Powinno się pamiętać, że wysokość wydatków może również wzrosnąć wraz z potrzebą podróżowania do kolejnych parafii oraz urzędów miejskich rozrzuconych po kraju. Rzadko bowiem rodzina od pokoleń przebywa w tym samym miejscu.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu warto je wykonywać?

Na wstępie stwierdziliśmy, że wiedza na temat swoich przodków jest pomocna do zbudowania poczucia swojej tożsamości. Pozwala pełniej stać się fragmentem niewielkiej wspólnoty, którą tworzą nasi najbliżsi. Sprawia to jednocześnie, iż nie czujemy się samotni w dzisiejszym świecie. To właśnie dlatego obecnie coraz więcej Polaków podejmuje decyzję o zleceniu przygotowania drzewa genealogicznego.