Branża budowlana Usługi

Hydroizolację zaplanuj zanim rozpoczniesz budowę

Podczas budowy jakiegokolwiek obiektu, obojętnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania warto zatroszczyć się o właściwe zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do źle albo w ogóle niezabezpieczonych ścian osłabi ich wytrzymałość i zdolność do izolacji cieplnej, a także doprowadzić do rozwoju chorobotwórczych grzybów i pleśni.

Które elementy budowli należy chronić hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie należy chronić przed wilgocią należą zwłaszcza balkony, fundamenty, dachy, piwnice i tarasy zielone, a zatem te części struktury, które mają bezpośredni kontakt z czy też opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy wskażą, jakie elementy potrzebują ochrony przed wilgocią i jakiej techniki należy użyć w odniesieniu do poszczególnych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z pustaka wypalanego, dziurawki czy cegły zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy zielone izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, aby każda warstwa miała spadek przeciwdziałający kumulacji wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją. Tak samo hydrolizuje się też balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Kluczowe jest, żeby projektowanie hydroizolacji, polecić doświadczonej ekipie, posiadającej długoletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, generalni wykonawcy oraz deweloperzy skorzystają na współpracy ze ekspertami w toku prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem węży iniekcyjnych, uszczelek pęczniejących, taśm PVC czy taśm dylatacyjnych. Z kolei na zamówienie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. inwentaryzacją, uszczelnieniem i naprawą przecieków wody, naprawą balkonów i tarasów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.