Branża budowlana

Wznoszenie budynków – o szalunkach

Jeśli chcesz zamówić szalunki Kraków, skieruj się na tę stronę.

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Zwykle stosuje się je podczas wylewania murów z betonu – wtenczas są one potrzebne do tego, by należycie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się też podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie prześwitów na bramy, drzwi oraz okna. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je znaleźć.

Szalunki z drewna, metalu bądź sklejki

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z drewnianych desek ewentualnie grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można użytkować ponownie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – większość wykonawców oraz inwestorów stawia więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki produkuje się z drewna, sklejki bądź metalu, a także łączyć w sobie dwa a nawet trzy surowce. Zazwyczaj jednak korzysta się ze sklejki – głównie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a strukturę spajają łączniki, głowice ze aluminium bądź stali, narożniki i belki.

Wynajęcie szalunków – kiedy warto?

Podmioty cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających postawić jeden obiekt czy ekip, które zwykle oferują inne usługi. Nabycie wszystkich elementów koniecznych do skonstruowania szalunku byłoby całkowicie nierentowne . Znacznie mądrzejszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]