Edukacja Żywność

Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje w temacie food pairing.

Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do określonych połączeń smakowych, nie oznacza to, iż zestawianie ze sobą dań, które na pozór zupełnie się wykluczają, nie może przynieść ciekawych i, co ważne, smacznych rezultatów. Dowiadujemy się o tym na każdym kroku. Ogromne oddziaływanie na nasz smak miało z pewnością pojawienie się na rynku niedostępnych przedtem w Polsce produktów spożywczych, jak również otwarcie się na obce zwyczaje kulinarne. Dzięki temu choćby kombinacja mięsa z egzotycznych sosami owocowymi nikogo już nie zaskakuje. Osoby, które zasmakowały w niespotykanych fuzjach aromatów nierzadko rozpoczynają własne eksperymenty i samodzielnie poszukują coraz to bardziej niezwykłych zestawień. Aby te aczkolwiek dały pozytywne skutki, wypada wcześniej wyposażyć się w fachową wiedzę.

Food pairing – sztuka łączenia ze sobą smaków

Chcąc, by nasze kulinarne poszukiwania faktycznie okazały się powodem ekscytacji oraz pozwalały odnaleźć nowe smakowe doznania, wystarczy postępować zgodnie z regułami obowiązującymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, rzecz jasna, są wyłącznie instrukcjami, o których trzeba pamiętać, by smaki łączyły się w nietuzinkową, a jednak zgodną całość. Najlepiej zrobimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tym mianem określa się sztukę łączenia ze sobą smaków, które w powszechnym przeświadczeniu uważane są za kategorycznie ze sobą niewspółgrające. Wszelkie zasady food pairingu są tymczasem bardzo przemyślane, a u ich podstaw leży szczegółowa wiedza z zakresu biochemii, dotyczącą zwłaszcza obecności poszczególnych substancji w wykorzystywanych produktach. Food pairing nie dotyczy wyłącznie jedzenia, ale też napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing szkolenie tylko z wykwalifikowanym szefem kuchni

Do zabaw z food pairingiem konieczne są duża fantazja i wyczucie, aczkolwiek to nie one będą najistotniejsze. Dużo bardziej jest istotna znajomość ilości konkretnych substancji w komponentach potraw, a także tego, jak łączą się one z pozostałymi składnikami. W związku z tym świetnym posunięciem będzie wzięcie udziału w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez wykwalifikowanego szefa kuchni – głównie dlatego, iż podzielenie się niezbędną wiedzą trwa nie dłużej niż kilkanaście godzin.

Nasze dane:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]