Kosztowności

Jak robi się topaz mistyczny?

Potrzebujesz mystic topazu? Wejdź na www.mystictopaz.pl

Wspaniały wygląd i oryginalny, jak na topaz, odcień to najistotniejsze zalety topazu mistycznego, od dawna szczycącego się dużym zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Choć na początku może się wydać, iż to inny minerał, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego oryginalne walory są efektem odpowiedniej technologii produkcji – naturalny topaz jest w jej toku poddawany wpływowi wysokiej temperatury oraz powlekany cienką warstwą kruszcu szlachetnego. To dlatego topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Kolory topazu mistycznego

Odcienie, jakie ma topaz mistyczny zależą zwłaszcza od metalu, którym jest pokryty. Najczęściej widywany jest czerwony topaz mistyczny, robiony w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje zaś, że kamień ma purpurowy kolor, niebieski zaś jest efektem podgrzania kamienia bez jakichkolwiek dodatków. Szczególnie dobre efekty daje obrabianie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej lub Azji.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych kreacji

Jak w poprzednim fragmencie wspomnieliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są wysoko cenione przez złotników. Często stosują go zatem do produkcji wisiorków, pierścionków czy broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie tylko do wieczorowych strojów – doskonale wygląda także na co dzień. Nie bez znaczenia okazuje się też mnogość barw, sprawiająca, że prościej możemy dobrać ozdoby do danego stroju.