Kosztowności Zakupy

Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Kup obrączki Kraków.

Dla większości kobiet ceremonia ślubu jest nad wyraz poruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta łączy nowożeńców po wsze czasy, a znakiem ich uczucia, zaangażowania i lojalności są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Obrączki – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Pierwotnie nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe i obrączki, więc ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego podarowanie żonie pierścienia stało się cząstką ceremonii zaślubin. Mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele wieków później, o czym jednak mało osób wie. Już wcześniej zdarzało się, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy jak wyjeżdżali na wojnę, niemniej jednak tradycja ta upowszechniła się dopiero w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, że czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w wielu państwach, jak na przykład w Wielkiej Brytanii, w Szwecji, w Czechach albo w Egipcie, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze staroświeckimi przesądami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i poszukuje obrączek razem, jednakże zwyczaj wskazuje, że kobieta nie powinna finansować ich zakupu, bo jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – dawniej ze stali, dzisiaj z platyny oraz złota

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się subtelniejszą estetyką. Przez okres wielu stuleci sporządzano je z najrozmaitszych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (jak miedź lub mosiądz), które reprezentowały potęgę uczucia. Obecnie do ich wytworzenia używa się głównie platyny oraz złota, które są symbolem ufności wobec partnera. Rzecz jasna, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najchętniej nabywane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, mają również nieraz w ofercie grawerowanie artystyczne. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka lub istotny dla młodej pary cytat.

Nasze dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]