Usługi z zakresu finansów

Faktoring – dlaczego warto?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych aktualnie usług finansowych. Jest skierowany w szczególności do przedsiębiorstw, które stosują odroczone terminy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie partnerów do bezzwłocznego spłacenia należności. Poza tym jest to również idealne rozwiązanie dla firm poszukujących kolejnych form sfinansowania wydatków związanych z ich działalnością. Na czym zatem opiera się faktoring? Czemu okazuje się tak skuteczny? O czym muszą pamiętać firmy, które zdecydują się na tę metodę finansowania? W jaki sposób uniknąć ewentualnych problemów wiążących się z faktoringiem?

Zasady faktoringu dla biznesu

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest przede wszystkim z wykupieniem zobowiązań firmy przez bank. W istocie okazuje się on połączeniem różnych typów usług, a wykup należności będzie tylko jedną z nich. Opiera się on na cesji zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) przejmuje zobowiązania od faktoranta, a więc firmy. Oprócz tego zobowiązuje się zapewnić mu także pozostałe usługi, czyli pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych należności, prowadzenie rozliczeń czy porady finansowe. Na charakter umów faktoringowych w naszym kraju wpływają przepisy kodeksu spółek handlowych oraz prawa cywilnego.

Jak wybrać optymalny faktoring dla biznesu?

Propozycje poszczególnych banków zapewniających faktoring są czasem bardzo zróżnicowane. Aby ustrzec się błędów, których skutkiem mogą być duże straty, musimy starannie przeanalizować wszystkie z nich. Potrzebne okażą się wówczas specjalne kwalifikacje, a tych często zwyczajnie nie mamy. Dlatego wybór oferty powinniśmy omówić z doradcą finansowym, który powie nam, w jaki sposób znaleźć bank, jaki zagwarantuje nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie pewien koszt, ale może okazać się, iż w ten sposób unikniemy problemów.