system bankowy swift
Usługi z zakresu finansów

System SWIFT – co to?

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc na co dzień korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania sankcji w stosunku do Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Lecz system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z filarów efektywnego działania bankowości międzynarodowej.

System bankowy SWIFT – przyśpiesza przelewy międzynarodowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno dużo bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednakże nie jedyny działający aktualnie system tego typu. Oprócz niego przykładowo w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: SORBNET, Elixir czy SEPA.Na całym świecie wdrożone są również różne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na obszarze konkretnego państwa.

Co jest więc głównym atutem systemu bankowego SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich państwach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 10 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie oraz masa innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeśli jedynie sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie ekspresowo znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku popularnych banków, działających w Polsce.

– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]