Wszystko o zdrowiu

Biopsja fuzyjna prostaty – co warto wiedzieć o zabiegu?

Zainteresowany biopsją fuzyjną prostaty? Kliknij tutaj.

Gruczoł krokowy, czyli prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina kształtem oraz wymiarami włoski orzech. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkcję płynu, w którym przenoszona jest sperma. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u panów wraz z wiekiem, stąd tak ważkie jest jej regularne badanie. Daje to szansę ujawnienia zapalenia czy też przerostu tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego zauważenia niebezpiecznych zmian rakowych. Powinno się zaakcentować, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego możliwego powstania.

Niepokojące objawy – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, zwłaszcza jeżeli spostrzegli niecodzienne symptomy związane z oddawaniem moczu, jak np. problemy w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, problemy z erekcją i ejakulacją, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, jak również nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym niebezpieczeństwie rozwoju raka. Aby natomiast mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – co trzeba o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą wykorzystania jednocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu wykorzystuje się tylko obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem, który przeciętnie trwa około pół godziny. Dodatkowo pacjent spędza jeszcze po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, stąd cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, bowiem odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki gruczołu są następnie sprawdzane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi korzystanie z rozrusznika serca, zaburzenia krzepliwości krwi i uczulenie na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasze dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]