Uroda Wszystko o zdrowiu

Garść podstawowych informacji o laserowym usuwaniu żylaków

Jeżeli jesteś zainteresowany laserowym usuwaniem żylaków, koniecznie kliknij tutaj.

Powstawanie żylaków na dolnych kończynach to następstwo nadciśnienia żylnego oraz ucisku na żyły. Żylaki dokuczają na ogół kobietom (istotnym czynnikiem inicjującym ich formowanie się są m.in. przebyte ciąże), ale także osobom pracującym długie godziny w pozycji stojącej lub siedzącej (to na przykład kasjerzy, urzędnicy i pracownicy linii produkcyjnych. Takie osoby bezustannie zapisują się do lekarzy flebologów poszukując efektywnych metod leczenia rozszerzonych żył. Jedną z nich jest EVLT, czyli laserowe usuwanie żylaków.

Laserowe usuwanie żylaków – zamykanie niewydolnej żyły przy pomocy promienia światła

Skrót EVLT, czyli “Endo Venous Laser Treatment”, w naszym języku oznacza “wewnątrzżylną terapię laserową”. Usuwanie żylaków laserem trwa zwykle około godziny i wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W pierwszej kolejności lekarz wykonuje badanie USG, z wykorzystaniem którego zaznacza bieg żył i wyznacza miejsca wprowadzenia jednorazowego włókna lasera. Światłowód lasera diodowego wsuwa się do żylaka za pomocą igły, a potem zamyka się niewydolną żyłę emitowanym przez laser strumieniem światła. Pacjent szybko powraca do powszednich czynności po zabiegu, aczkolwiek musi przez parę najbliższych tygodni przestrzegać poleceń lekarza, jak przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, noszenie opatrunku uciskowego, codzienny ruch, a także, naturalnie, obowiązkowa kontrola po zabiegu.

Kiedy flebolog odmówi wykonania EVLT?

EVLT uważane jest za zabieg mało inwazyjny i zarazem bezpieczny, nie zadziwia zatem to, iż od czasu, kiedy rozpoczęto szeroko korzystać z tej metody na początku tego wieku, bardzo szybko stała się normą w leczeniu żylaków, a ostatnio wykonywany jest też przez sporo centrów medycznych w Polsce. Występują jednak przeciwwskazania do wykonania EVLT, dlatego przed dopuszczeniem do zabiegu trzeba poddać się szeregowi testów, takich jak badanie poziomu glukozy we krwi, parametrów układu krzepnięcia, liczby płytek krwi i poziomu elektrolitów. Specjalista nie przeprowadzi również laserowego usuwania żylaków u ciężarnych kobiet oraz u pacjentów, u których zdiagnozowano m.in zmiany zapalne w kończynie poddawanej zabiegowi, zakrzep lub zrosty w leczonym naczyniu bądź nadciśnienie.

Nasze dane:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]