Uroda Wszystko o zdrowiu

Likwidacja zmarszczek – redukcja przez wygładzenie czy wypełnienie?

Nie można uniknąć starzenia się skóry, a proces ten zaczynamy to obserwować zazwyczaj w połowie trzeciej dekady życia. Są jednakże metody, które pozwalają odsunąć w czasie powstawanie pierwszych przejawów starzenia. Jak wygląda wypełnienie zmarszczek w centrum kosmetologii?

Współczesna medycyna estetyczna a zabiegi usuwania zmarszczek

Powstawanie bruzd na skórze jest związane ze stratą kolagenu i elastyny w tkance – włókien odpowiadających za jej promienny wygląd oraz jędrność. Z wiekiem struktura skóry się zmienia, a substancji tych po prostu ubywa. Do tworzenia się zmarszczek przyczynia się także tryb życia – uzależnienie od papierosów, częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne bądź brak należytej pielęgnacji cery. Osoby ze skórą mającą skłonność do wysuszania się szybciej spostrzegają pierwsze zmarszczki, też te mimiczne. Współczesna medycyna estetyczna zna jednak mnóstwo sposobów na usunięcie zmarszczek. Jednym z przynoszących najlepsze efekty jest wolumetria, czyli wypełnianie kwasem hialuronowym. Kwas ten jest związkiem występującym naturalnie w organizmie człowieka i odpowiada za nawodnienie skóry, a zatem również ma spory wpływ na jej jędrność. Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym polega na podaniu kwasu w postaci zastrzyków. Skutkiem ostrzykiwania kwasem jest przywrócenie skórze młodzieńczego wyglądu, jak również wymodelowanie rysów twarzy.

Wygładzanie i wypełnianie – dwie metody likwidacji zmarszczek mimicznych

Tworzenie się zmarszczek mimicznych można spowolnić również z użyciem toksyny botulinowej – substancji, która ogranicza skurcze i przesadne napięcie mięśni. Sprawia ona, że cera wygładza się, a bruzdy oraz zmarszczki stają się niedostrzegalne. Botoks stosuje się m.in. do redukcji zmarszczek mimicznych na czole, a także kurzych łapek. Czy są jakieś różnice pomiędzy toksyną botulinową a kwasem hialuronowym? Jak najbardziej. Kwas jest wypełniaczem i służy na przykład do wypełniania linii marionetki czy bruzd nosowo-wargowych oraz powiększania ust. Natomiast botoks zaleca się do likwidacji zmarszczek mimicznych w górnych partiach twarzy. Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu likwidacji zmarszczek? W obu przypadkach jest to ciąża i okres karmienia piersią. Botoksu nie można wstrzykiwać osobom nadwrażliwym na tę neurotoksynę, a także z dysfunkcjami przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego. Kwasu hialuronowego natomiast nie zaleca się wstrzykiwać osobom cierpiącym na stany zapalne oraz schorzenia z kręgu kolagenoz.