Uroda Wszystko o zdrowiu

Pół wieku stosowania botoksu w medycynie

Niezbędne informacje na temat botoksu w Kielcach. Przekonaj się!

Toksyna botulinowa, w skrócie zwana po prostu botoksem, to substancja białkowa produkowana przez pewien rodzaj bakterii beztlenowych, która za sprawą swoich właściwości stosowana jest w medycynie, głównie estetycznej. Jak wobec tego stosuje się tę egzotoksynę i czy jest to bezpieczne?

Botoks – wykorzystywany w leczeniu kompulsywnego zgrzytania zębami oraz nadpotliwości

Toksyna botulinowa jest jedną z najsilniejszych poznanych egzotoksyn, której oddziaływanie polega na ograniczaniu sygnałów przekazywanych między komórkami nerwowymi a tkanką mięśniową. To z tego powodu jego konsumpcja (przykładowo razem z nieodpowiednio przechowywaną żywnością) bywa niesłychanie niebezpieczne, ponieważ w poniektórych casusach kończy się zachłystowym zapaleniem płuc. Jednak tenże efekt rozluźnienia mięśni, jaki wywołuje botulinotoksyna, medycy od pięćdziesięciu lat wykorzystują do leczenia chorób, w których występuje nadmierne napięcie mięśniowe, np. przy przykurczach po udarze, kurczu wpustu żołądka bądź ciężkich kazusach migreny. Botoks często wykorzystuje się również w leczeniu bruksizmu, innymi słowy kompulsywnego tarcia zębami, bo ostrzyknięcie wybranych miejsc tą egzotoksyną likwiduje napięcie mięśni żuchwy, a tym samym powstrzymuje uszkodzenia szkliwa oraz ścieranie się zębów koron zębowych. Botulinotoksyna pomaga również ludziom cierpiącym na nadpotliwość – aplikowana w miejsca, gdzie ciało produkuje nadmierne ilości potu, potrafi powstrzymać jego wydzielanie się nawet do sześciu miesięcy.

Botoks – usuwanie “lwiej zmarszczki” oraz zmarszczek mimicznych

Przeciętny mieszkaniec Polski najczęściej botoks łączy tymczasem z zabiegami medycyny estetycznej. I rzeczywiście, neurotoksyna ta jest tu używana w dość szeroko. Korzysta się z niej w zabiegach mających na celu redukcję zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg krótki i bezbolesny. Preparat botulinotoksyny wygładza skórę i rozluźnia mięśnie odpowiedzialne za tworzenie się bruzd. Dlatego zazwyczaj wykorzystuje się go do likwidacji tzw. “zmarszczek palacza” oraz zmarszczek mimicznych pojawiających się w okolicach oczu. Z pomocą botoksu można też ograniczyć nadmierny łojotok skóry czoła.

Nasze dane:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]