Zajrzyj tutaj jeśli jesteś zainteresowany usuwaniem blizn na rogówce.
Oko to wrażliwy element ciała i błyskawicznie można je uszkodzić. Na skutek różnych urazów i chorób na powierzchni rogówki często pojawiają się blizny, które w mniej lub bardziej pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówkowe można z powodzeniem usunąć, wykorzystując laserowej korekty wzroku.
Co powoduje tworzenie się blizn rogówki?
Rogówka to zewnętrzna, wypukła warstwa gałki ocznej, która je ochrania, a jednocześnie nadzoruje sposób, w jaki światło dostaje się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, jak również niesłychanie plastyczna i choć zwykle niewielkie jej otarcia goją się samodzielnie, nierzadko pojawiają się zbliznowacenia, także w następstwie naszej nieostrożności. Co powoduje pojawienie się blizn rogówki? Mogą być one zwykle rezultatem rozmaitych chorób (np. kiły), urazów mechanicznych jak zadrapania, oparzenia oraz skaleczenia albo przedostania się do oka ciała obcego. Lecz blizny na rogówce mogą wytworzyć się także w konsekwencji nieostrożnego nakładania soczewek kontaktowych. Poza wyraźnym pogorszeniem się widzenia, o pojawieniu się blizn na rogówce świadczy kilka innych objawów, jak przykładowo zaczerwienienie oczu, wrażenie bólu gałki ocznej czy nieustanne łzawienie, więc jeżeli ich doświadczasz zalecamy jak najszybciej pomyśleć o konsultacji z okulistą. Podczas wieloaspektowego badania określi on głębokość, pozycję i wielkość blizn, a także doradzi w aspekcie opcji ich leczenia.
Usuwanie blizn na rogówce – jak przebiega zabieg metodą PTK?
Najpopularniejszą w dzisiejszych czasach procedurą likwidacji blizn na rogówce jest PTK – zabieg przeprowadzany w większości klinik, zajmujących się laserową korekcją wad wzroku. Metoda PTK pozwala na usunięcie nie tylko blizn w peryferyjnej, ale i centralnej części rogówki. Z PTK korzysta się się też podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania za pomocą promienia lasera zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Ten zaledwie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitego znieczulenia, wystarczające jest anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne parę tygodni należy słuchać się dokładnie poleceń lekarskich, nie przemęczać oka i cyklicznie pojawiać się na kontroli w ustalonym czasie.
Nasze dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]