Wszystko o zdrowiu

Symptomy chorób układu moczowego – kiedy czas na wizytę u urologa?

Więcej na temat urologii w Krakowie na www.scmkrakow.pl.

Spotkanie z urologiem powoduje u szeregu pacjentów zakłopotanie. Schorzenia, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako niesłychanie intymne, co sprawia, że osoby, które odnotowały u siebie niepokojące symptomy choroby, często wahają się przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na badanie u lekarza specjalisty. Tymczasem może to rodzić groźne następstwa dla układu moczowego.

Nie lekceważ tych oznak! Zobacz, kiedy trzeba udać się do urologa

Zadaniem urologii jest identyfikacja i leczenie identyfikacją oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają chociażby za usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu protein, czy produkcję i degradację hormonów. Na problemy z układem moczowym może wskazywać mnóstwo rozmaitych symptomów, które często są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, że same miną. Na które zatem symptomy trzeba zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym udaniem się na wizytę do urologa? Są to w szczególności wszelakie zmiany powiązane z moczem, czyli obecność w nim krwi lub ropy, jego ciemne zabarwienie bądź spienienie, ale także ból bądź pieczenie przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, nietrzymanie moczu bądź wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy są również mniej oczywiste, przykładowo opuchnięcie stóp, ból podbrzusza bądź pleców i nadciśnienie tętnicze. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, wobec tego mężczyźni winni udać się do niego jeżeli mają problemy z wywołaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie) czy kiedy zauważą jakiekolwiek zmiany na jądrach albo prąciu. Warto też zauważyć, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci zwykle zgłaszają się do gabinetu urologa celem otrzymania porady dotyczącej wazektomii, wykonania cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), a także leczenia stulejki, wodniaka jądra czy też torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie wykonują również wiele złożonych zabiegów, jak np. plastyka miedniczek nerkowych, nefrektomia (czyli usunięcie nerki) i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty.

Nasze dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]