Baza porad Zagadnienia motoryzacyjne

Jak myć motocykl? Poradnik dla początkujących

Mycie swojej maszyny to dla początkujących motocyklistów często jedna z najbardziej stresujących czynności. Czy jednak towarzyszące jej obawy są uzasadnione?

Świece zapłonowe, elektryka, silnik, filtr powietrza, łożyska w piastach kół, cewki, gaźniki czy stacyjka. To tylko niektóre z elementów, które, według obiegowych opinii, mogą ulec uszkodzeniu podczas mycia motocykla. Czy jednak rzeczywiście jest się czego bać? Jak się okazuje – nie. Oczywiście warunkiem bezpiecznego mycia motocykla jest dostosowanie się do kilku najważniejszych zasad i skorzystanie z odpowiednich środków pielęgnacyjnych. W tym artykule wyjaśniamy, jak uniknąć ewentualnych problemów i jak przygotować się do pielęgnacji swojego jednośladu.

Jak myć motocykl? Po pierwsze – wybierz odpowiednie miejsce

Zanim jeszcze przystąpimy do mycia motocykla, powinniśmy wybrać odpowiednie miejsce. Jeśli zrobimy to w przestrzeni publicznej, musimy liczyć się z ryzykiem otrzymania mandatu. Jednak karę możemy otrzymać myjąc motocykl również na własnej posesji. Ta bowiem może zostać na nas nałożona, jeżeli do mycia użyjemy niebezpiecznych dla środowiska środków, nie zabezpieczając przy tym gruntu przed ich wniknięciem.

Warto korzystać z biodegradowalnych środków do czyszczenia motocykli. Są one bezpieczne dla wszystkich elementów i powierzchni takich jak: lakier, chrom, włókno węglowe, plastik, aluminium, tytan i guma, a także dla przewodów, uszczelek, klocków hamulcowych i tarcz. Nie zawierają szkodliwych dla gleby kwasów, freonu i rozpuszczalników.

Poza tym ważne są warunki, w których nasz jednoślad będzie poddany zabiegom pielęgnacyjnym. Nie powinien być narażony na nadmierne działanie nasłonecznienie. By motocyklowa chemia zadziałała tak, jak założył jej producent, należy stosować ją w cieniu.

Jak umyć motocykl? Po drugie – dobierz ciśnienie strumienia wody

Wbrew obawom niektórych początkujących motocyklistów, woda wcale nie stanowi dużego zagrożenia dla stanu technicznego naszego motocykla. Przynajmniej, jeśli do jego mycia używamy zwykłego węża ogrodowego. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, jeżeli chodzi o myjki ciśnieniowe. Ich strumień z bliskiej odległości faktycznie może okazać się zbyt silny i prowadzić do uszkodzenia najbardziej wrażliwych podzespołów. Chcąc użyć tego urządzenia, należy więc przynajmniej odsunąć się na odległość kilku metrów. Niezależnie od wybranej metody, warto też unikać kierowania strumienia wody na chłodnicę, wloty powietrza oraz łańcuch.

Jak dbać o motocykl? Po trzecie – czyszczenie łańcucha

Czyszczenie łańcucha należy zaplanować przed właściwym myciem motocykla, w przeciwnym razie gromadzące się na nim zanieczyszczenia mogą po umyciu przedostać się na felgi. Do czyszczenia łańcucha w motocyklu należy użyć specjalnego preparatu, który skutecznie rozpuści smar i zanieczyszczenia. Efektywne czyszczenie umożliwi też odpowiednia szczotka do łańcucha i innych trudno dostępnych miejsc. Po skończonym myciu koniecznie należy ponadto nasmarować łańcuch, używając oczywiście przeznaczonego do tego smaru. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas, to warto skorzystać z gotowych zestawów do czyszczenia i smarowania łańcucha, które często wyposażone są już w specjalną szczotkę.

Jak czyścić motocykl? Po czwarte – sięgnij po profesjonalne kosmetyki

Efekty naszej pracy w dużej mierze uzależnione są od tego, jakich środków użyjemy do mycia motocykla. Przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę przede wszystkim skuteczność i bezpieczeństwo dla naszej maszyny – a zwłaszcza elementów takich jak uszczelki, klocki i tarcze hamulcowe czy przewody. Nie bez znaczenia jest też to, jak wpływają one na środowisko.

Świetnym wyborem są gotowe zestawy do pielęgnacji, w których skład wchodzą wszystkie potrzebne akcesoria. W ten sposób oszczędzasz czas spędzony na ręcznym dobieraniu odpowiednich środków. W szczególności polecamy:

  • MUC-OFF 708 SNOW FOAM, czyli zestaw do czyszczenia motocykli zapakowany w praktyczną skrzynkę. Jego zawartość obejmuje wszystkie podstawowe środki do czyszczenia, ochrony i pielęgnacji motocykla.
  • MUC-OFF 670 MULTI PACK – zestaw, w którego skład wchodzi biodegradowalny środek do czyszczenia motocykla, środek chroniący, gąbka i worek do przechowywania zestawu.

Źródło tekstu: https://www.legato-motocykle.pl/Jak-myc-motocykl-Poradnik-dla-poczatkujacych-news-pol-1612342000.html