Hobby, sport, rekreacja Zakupy

Baty jeździeckie i palcaty – charakterystyka

Dalsze informacje o palcatach.

Zamawiając ubiór jeździecki nie można zapomnieć o wyposażeniu się także w najistotniejsze przybory. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, turniejów czy w czasie poskramiania konia, niezbędne jest zastosowanie palcatów oraz batów jeździeckich.

Baty oraz palcaty – charakterystyka

Jest parę kategorii batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe i palcaty skokowe. Najczęściej wykorzystywane to:
bat do lonżowania – ma zazwyczaj od 160 do 200 centymetrów długości i służy do skłonienia zwierzęcia do miarowego chodu do przodu, zatrzymania konia albo zwrócenia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener zachowuje kontrolę nad koniem, równocześnie dystansując się od zwierzęcia na znaczną odległość. Obecnie baty do lonżowania wytwarzane są najczęściej z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, gwarantującą trzymanie się dłoni niezależnie od warunków. Zazwyczaj są składane, jednakże w sprzedaży znaleźć można również modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest dostrzegalnie krótszy (ma przeciętnie od 90 do 140 centymetrów) a na jego końcu jest sznureczek. Wykorzystuje się go w trakcie treningu, z rzadka w jeździe rekreacyjnej. Należy zaakcentować, że stosuje się go tylko wówczas, gdy jeździec nie może wyegzekwować od konia adekwatnego zachowania przy pomocy bodźców przekazywanych dłonią bądź nogą.
palcat skokowy – zwyczajowo nazywany także szpicrutą, to najkrótszy typ bata – ma długość około 60 maksymalnie 75 cm. Zakończony jest najczęściej skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący zwierzę i nakłania je do określonego zachowania. Palcatem trąca się delikatnie w łopatkę zwierzęcia, co wyjaśnia, dlaczego jest on tak krótki.

Kiedy uderzenie batem lub palcatem jest zbyt mocne?

Batów jeździeckich oraz palcatów bardzo łatwo nadużyć, wobec tego trzeba za każdym razem korzystać z nich racjonalnie. Zbyt mocny cios może sprawić, że zamiast wykonać polecenie zwierzę stanie się bardziej nerwowe czy też będzie w przyszłości łączyć daną przeszkodę z bólem. Kiedy bat czy też palcat zostawił ślad na sierści konia to znak, że jeździec uderzył bez wątpienia za mocno.

Podczas jazdy baty oraz palcaty chwytamy tak, aby były ułożone równolegle z trzymanymi wodzami. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie wolno zaciągać jej aż do przegubu dłoni, ponieważ w razie ewentualnego upadku dżokej naraża się na obrażenia.

Nasze dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]