Zagadnienia motoryzacyjne Zakupy

Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

Sprawdź, gdzie kupić łańcuch na koła

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak jednak modele łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy typy wykonane z myślą o stosowaniu w samochodach ciężarowych, terenowych, osobowych i dostawczych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi, grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Różne są też materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci stosują przede wszystkim stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być przyczyną znacznego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i jazdy po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Nasze dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]