kask na motor
Hobby, sport, rekreacja Zagadnienia motoryzacyjne Zakupy

Podstawowe informacje o rodzajach kasków motocyklowych

Każdy entuzjasta jednośladów wie, iż fundamentem zachowania choć krzty bezpieczeństwa w czasie jazdy jest nałożenie kasku. Bez znaczenia, czy motor jest naszym jedynym środkiem transportu, czy jeździmy na nim rekreacyjnie – na każdą jazdę musimy zabrać ze sobą kask motocyklowy, bowiem takie zobowiązanie narzucają nam przepisy kodeksu drogowego. Ich nieprzestrzeganie grozi nałożeniem punktów karnych i mandatu, ale może mieć też daleko groźniejsze skutki – w razie wypadku prowadzący (albo jego pasażer) bez kasku wystawiają się na bolesne obrażenia, a nieraz i śmierć.

Czym różnią się konkretne typy kasków motocyklowych?

Kaski na motor odróżniają się od siebie wzornictwem i przeznaczeniem. Istnieją cztery główne kategorie kasków:
Kaski integralne są najbardziej uniwersalne i z tego powodu prawdopodobnie najczęściej kupowane przez motocyklistów, bowiem można ich używać do jazdy na motorze szosowym, sportowym, jak również na skuterze. Ich reprezentatywną własnością jest jednolita konstrukcja, co powoduje, iż są one uznawane za bardzo bezpieczne, natomiast nie najwygodniejsze.
Kaski szczękowe – ich określenie pochodzi od tego, iż posiadają poruszający się (podnoszony i opuszczany) element części szczękowej. To sprawia, iż są niezwykle komfortowe – da się w nich bez przeszkód zaczerpnąć powietrza, rozmawiać z kimś, czy napić się kawy bez potrzeby zdejmowania kasku.
Kaski otwarte nie mają wcale części ochraniającej żuchwę – skorupa chroni jedynie górną część czaszki. Nie mają dużej masy, ale nie gwarantują wysokiego poziomu ochrony, więc zalecane są dla kierowców poruszających się na motocyklach rozwijających niską prędkość (np. choppery) i na skuterach.
Kaski crossowe, czyli kaski off-road bądź enduro, to kaski zapewniające wysoki poziom ochrony, które używane są do jazdy w terenie. Znamionują się niewielką waga, bardziej opływowym kształtem i brakiem szybki. Aby z niego korzystać należy zaopatrzyć się także w gogle.

Zamawiamy kask na motocykl – na co zwrócić uwagę?

Szukając kasku motocyklowego nie zapominajmy, iż po drogach w Polsce wolno jeździć wyłącznie z kaskami posiadającymi homologację, dlatego sprawdźmy to zawsze przed zakupem. Prócz tego zwróćmy uwagę m.in. na to czy wypatrzony przez nas kask został wyprodukowany z tworzyw wysokiej jakości, czy szybka jest klarowna i odporna na zarysowania oraz czy wentylacja kasku jest wydajna.

Nasze dane:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]